freetekno

texts-linx-reportz »

Policisté podezřelí z ubití Vietnamce napadli i účastníka mlýneckého CzechTeku »

17-03-2009 ::: Podezření z policejní brutality se nad dvojicí brněnských policistů nevznášelo pouze v kauze ubitého Vietnamce.
Existují i nejméně dva další případy.


www.lidovky.cz/brutalne-zasahli-i-na-cze...

LN se podařilo zjistit, že oba policisté – jednatřicetiletý Josef Srnský a o dva roky mladší František Jaroš – zasahovali v roce 2005 na technoparty CzechTek na Tachovsku a dostali se do konfliktu s Ivo Kokrmentem, který se chtěl s přáteli akce zúčastnit. Devětadvacetiletý inženýr ale místo toho skončil v poutech a po dvouletém vyšetřování u soudu čelil obžalobě z útoku na veřejného činitele.

Soud se ale Kokrmenta zastal, obžaloby ho zprostil, a muži se dokonce podařilo vymoci všechny soudní výlohy. Podle nevládní právnické organizace Iuridicum Remedium bylo obvinění vykonstruované a účelové a mělo zamaskovat psychické selhání zasahujících policistů a nezákonné napadení.

Konflikt vypukl, když Kokrmenta zastavila policejní hlídka při příjezdu na místo. Když požadoval vysvětlení, proč nemůže po dálnici dál pokračovat, odpovědi se prý nedočkal. „Srnský tehdy vystoupil z hloučku asi desíti policistů a říkal, ať vypadnu a uvidím, že mi ukáže,“ popsal Kokrment LN. Jméno policisty, který později svědčil u soudu, mu prý v paměti utkvělo. Stejně jako jeho podoba – dva metry výšky, vypracovaná postava, sluneční brýle a vousy. Jaroše označuje jako „druhého nejagresivnějšího ze skupiny policistů, který působil jako Srnského bojácnější asistent“. Tvrdý útok Po výměně argumentů prý Srnský přitvrdil. „Tak co, ty čur..., tak už vypadneš?“ křičel prý na řidiče. „Napřáhl se a plnou silou semě snažil udeřit pěstí do hlavy. Na poslední chvíli jsem uhnul. Kdyby se mi to nepodařilo, měl bych nejmíň zlomenou čelist,“ popisuje Kokrment zásah Srnského. Podle jeho svědectví, které u soudu potvrdila i Kokrmentova přítelkyně, se pak policista snažil připoutaného řidiče vytáhnout z okénka. „Trestní oznámení na policisty jsem tehdy nepodal. Nevím, zda by to vedlo k nějakému výsledku, když na místě bylo deset policistů, kteří drželi při sobě,“ míní Kokrment. Nejvyšší státní zastupitelství ukončilo prošetření policejních zásahů na CzechTeku až letos v lednu s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem.

Další obvinění z násilí dvojice Srnský-Jaroš dokonce prošetřovala policejní inspekce. Sedmadvacetiletý Robert Kotlár podle Brněnského deníku čelil brutálnímu napadení poté, co byl zadržen v centru Brna. „Bili mě pěstí do břicha, ledvin, Achillovy šlachy, lýtek a jedenkrát i mezi nohy,“ popsal Kotlár listu útok, při kterém prý čelil nadávkám „ty kur.. černá“.

Policisty ale trest nestihl, podle soudu se obvinění Kotlára, který se kvůli krádežím hned několikrát dostal do střetu se zákonem, neprokázalo. Naopak – za křivé svědectví byl sám potrestán.

Advokát Oldřich Ševčík na základě spojitosti případu svého klienta s úmrtím ubitého Vietnamce bude po soudu požadovat znovuotevření případu.


zdroj: lidovky.cz
Ubití Vietnamce policisty – nadaváli mu, bili ho a natačeli na mobil

http://czechtek.bloguje.cz/773298-ubiti-vietnamce-policisty-nadavali-mu-bili-ho-a-nataceli-na-mobil-bouchla-si-i-sousedka-lidovky-cz.php