freetekno

texts-linx-reportz »

MF DNES monitoring »

09-08-2006 :::

15.06.2006 - (ČTK) - str. 04
CzechTek bude na cvičišti

Plzeň, Hradiště - Letošní technoparty CzechTek se uskuteční 28. až 30. července na vojenském cvičišti Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku. „Ministerstvo obrany ve středu podepsalo s organizátory technoparty v Plzni smlouvu,“ uvedl ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). „Armáda poskytne jenom pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři CzechTeku se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění a úklidu odpadků,“ řekl Kühnl.
Konání technoparty se nelíbí okolním obcím. Podle Kühnla nejbližší vesnice leží tři kilometry od hranic výcvikového prostoru.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


29.06.2006 - RADEK BARTONÍČEK - str. 03
Cesta Jiřího Paroubka nahoru a dolů

PAROUBEK ŘEKL: KONČÍME. Premiér a šéf ČSSD překvapivě oznámil, že v pondělí podá demisi. Paroubkův kabinet tak po čtrnácti měsících končí. Jak Česku vládl Jiří Paroubek a jak ho viděli jeho nejbližší spolupracovníci?

Praha - Finis coronat opus. Po tomto latinském přísloví včera sáhl premiér Jiří Paroubek, když na mimořádné tiskové konferenci oznamoval, že v pondělí podá jeho vláda demisi, a tím udělá definitivní tečku za svým účinkováním.
Konec korunuje dílo. Tak zní v překladu slova odcházejícího premiéra, který chtěl demisí i příslovím říci, že po sobě zanechal velké dílo. Je tomu opravdu tak?

Nástup Paroubka: burcoval straníky do boje

Vraťme se do jarních dnů 2005. Sociální demokracie sice vládne, má šéfa vlády i většinu ministrů, ale ve skutečnosti je téměř na dně. Sotva se zbavila svého premiéra Vladimíra Špidly, dostává se do izolace jeho nástupce Stanislav Gross poté, co nedokáže srozumitelně vysvětlit okolnosti financování svého bytu. ČSSD hrozí, že přijdou předčasné volby, které těžce prohraje. Potřebuje velmi rychle najít nového vůdce. A nachází ho - v Jiřím Paroubkovi.
„Je to člověk, který tu funkci zvládne. Myslím, že se mi s ním bude výborně spolupracovat,“ oznamuje 19. dubna Gross, který jméno nového muže volá ihned prezidentovi Václavu Klausovi. Brzy se přesvědčí, že žádná výborná spolupráce nebude. Paroubek si začne vládnout, aniž by bral ohled na Grosse či kohokoliv jiného.
Bývalý korunní princ ČSSD Gross je však s odstupem času přesvědčen, že sázka na Paroubka se vyplatila. „Myslím, že jsem se rozhodl správně, když jsem Jiřímu Paroubkovi navrhl nejdříve přesun z pražského magistrátu na ministerstvo a poté ho prosazoval na post předsedy vlády. Myslím, že byl úspěšným premiérem a má před sebou politickou budoucnost,“ sdělil včera MF DNES Gross.
Mnozí byli tímto jeho „objevem“ dosti neznámého komunálního politika z pražského magistrátu překvapeni, jenže ve skutečnosti o tak velké překvapení nešlo.
Stačilo při Grossově vládní krizi Paroubka sledovat na několika jednáních stranických zástupců. V jednacím sále, kde vládla poraženecká nálada a nikomu se moc nechtělo k řečnickému pultu, působil jako zjevení. Často si bral slovo, velmi důrazně mluvil do mikrofonu a všechny vyzýval, aby se nevzdávali, naopak se víc snažili.

Sto dní: z neznámého muže nejpopulárnější politik

Když se ujme vlády, nasazuje od začátku vysoké tempo. Ve velmi krátké době sestavuje vládu a té jasně dominuje. Brzy ukazuje, že je příznivcem rychlých a radikálních řešení: nejdříve se zbavuje své mladičké mluvčí Veroniky Skořepové. „Provinila“ se tím, že se rozpovídala a mimo jiné měla v úmyslu Paroubkovi říkat, jak by měl chodit oblečený.
Na místě mluvčí ji střídá Lucie Orgoníková, zřejmě nejbližší Paroubkova spolupracovnice za poslední rok. „Je to velmi pracovitý člověk, premiér, jak má být, on prakticky neodpočíval, neměl na to čas,“ tvrdí.
Paroubkovi se v prvních týdnech daří, alespoň pokud jde o veřejné mínění. Ocitá se na špici, věří mu šest lidí z deseti, dává si záležet na tom, aby „hlasu lidu“ naslouchal co nejvíce. „Reálný politik musí velmi pečlivě sledovat průzkumy veřejného mínění a názory občanů,“ přiznal v jednom ze svých článků. Pouští se však i do některých nepopulárních kroků. Například chce, aby stát dal peníze na odstranění prasečáku v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy.
Paroubek na sebe poutá pozornost mnoha věcmi, zcela se odlišuje od svých sociálnědemokratických předchůdců, introvertního Vladimíra Špidly a nezkušeného Grosse.
Nový premiér rozesílá své články takřka každý den do redakcí, cestuje po světě, pouští se do několika sporů s prezidentem Václavem Klausem a nastoluje příměří ve straně. To se mu daří díky spojenectví s někdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem, který má pro Paroubka jen slova uznání.

První velké problémy: CzechTek a mimozemšťané

Zdá se, že nic nezastaví Paroubkův vzestup, zvláště když se daří ekonomice a vláda, alespoň navenek, nepůsobí nijak rozhádaně.
Jenže přichází 29. červenec 2005, na louku u Tachova se sjíždějí příznivci techna. Premiér Paroubek sděluje ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie proti CzechTeku postupovala co nejrázněji. Konflikt, který se zdá zpočátku nepříliš vážný, nakonec přeroste v tvrdý zásah těžkooděnců, proti kterým se postaví řada tanečníků. Veřejnost začíná mít k Paroubkovu stylu vládnutí první vážnější připomínky.
A další přicházejí v září, kdy se šéf ČSSD rozhoduje vládnout tak, aby se nemusel spoléhat na spojenectví s KDU-ČSL a Unií svobody. Jeho spolupráce s komunisty je stále otevřenější.
„Zákony, které jsou důležité pro tuto zemi, budeme schvalovat třeba i s komunisty. Kdyby tady spadli Marťani, tak je budeme schvalovat s Marťany,“ prohlašuje před spolustraníky a sklízí velký potlesk.

Konec vládnutí: Paroubek se ocitá bez spojenců

Paroubkovi se skutečně daří několik zákonů parlamentem protlačit, jenže platí za to vysokou cenu. Postupně zůstává opuštěný, spolupráce s KDU-ČSL krachuje. Navíc mu později prezident zákony nepodepisuje, takže jeho úsilí je zbytečné.
První muž sociální demokracie vsadí v dlouhé předvolební kampani vše na jednu kartu. Na „svou“ kartu. Pouští se do několikaměsíčního finiše, kdy přesvědčuje voliče, že ČSSD je vlastně on: muž, který je schopen vládnout další čtyři roky.
„Málokdy mám před někým respekt, nic si nedělám z autorit, říkám si, co chci, ale před ním jsem to někdy neuměl. Z něho opravdu čišelo veliké charizma, uměl si jít za svým,“ vzpomíná na Paroubka divadelní producent Oldřich Lichtenberg, který pracoval od ledna na kampani ČSSD a Paroubka poznal velmi zblízka.
Říká o něm, že je to jeden z mála charizmatických politiků ČSSD, což je podle Lichtenbergra možná škoda. „Nemá proti sobě partnera, který by ho někdy korigoval,“ upozorňuje. Někoho takového by Paroubek zcela jistě potřeboval po uzavření volebních místností, kdy vystupuje s „památným“ projevem. Volby zpochybňuje a srovnává je s rokem 1948. Lidé jsou jeho chováním šokováni, jeho cesta nahoru končí. Tedy alespoň prozatím končí.

***

UDÁLOST

Sněmovna se pokusí zvolit svého šéfa, jediným kandidátem je Miroslava Němcová z ODS

vláda Jiřího Paroubka podává demisi
prezident Václav Klaus může od této chvíle jmenovat Topolánkovu vládu

do tohoto data musí Topolánkova vláda získat důvěru, pokud bude jmenována hned 3. července, jinak Klaus pověří dalšího politika

O autorovi| RADEK BARTONÍČEK, s přispěním Olgy Málkové


30.06.2006 - JAN GAZDÍK - str. 04
Zabijí technaři chráněné chřástaly polní?

Praha - Technařům, kteří se na konci příštího měsíce chtějí sjet na tradiční party CzechTek, stojí v cestě malý tvor - chřástal polní, celosvětově ohrožený ptačí druh. Letošní CzechTek se má konat ve vojenském cvičišti Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku, což povolil i odcházející ministr obrany Karel Kühnl. Potíž je v tom, že Doupovské hory jsou ptačí oblastí a spadají do evropské soustavy Natura 2000. Chřástal vyvádí navíc ve dnech technoparty podle ochránců přírody zrovna mladé - a ti se bez péče rodičů, které z oblasti vyžene hluk, v prvních týdnech života neobejdou. „Jsou to takoví malí bezmocní ,blbečci‘, kteří zpočátku jen běhají za rodiči. Technaři jim nedávají nejmenší šanci na přežití,“ vysvětluje Petr Stýblo ze Svazu ochránců přírody. Svaz proto píše stížnost Evropské komisi pro ochranu životního prostředí, aby kvůli vzácnému chřástalovi technoparty v Doupovských horách znemožnila.
Rovněž ornitolog Oldřich Bušek, jenž Doupovské hory již mnoho let sleduje, tvrdí, že termín technoparty se kříží s vyváděním mláďat chřástala. „Pokud by to bylo o měsíc později, tak bych ani necekl. Technoparty chápu jako porušení evropské normy o ptačích oblastech. Decibely technařů budou vadit chřástalům mnohem víc než provoz armády. A stejně tak vzácným ťuhýkům či strnadům lučním,“ říká Bušek. Stýblo věří, že Česko bude muset Evropské komisi v každém případě vysvětlit, proč se při ochraně ptačích území neřídí sliby, k nimž se zavázalo. Chřástala polního považuje vedle orla mořského či poláka malého za nejpřísněji chráněný druh v Česku. Pokud se technoparty v Doupovských horách bude konat, nepřežije ji podle ekologů několik chřástalů.
Ministerstvo obrany s kritikou nesouhlasí. „Doupovské hory jsou chráněnou ptačí oblastí, ale v místě, kde se koná party, chránění tvorové nežijí,“ tvrdí mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Technaři by podle něj neměli krajinu zatížit víc než vojáci.
„Byl jsem tam nedávno a slyšel chřástala - ti ptáci tam tedy žijí a podle všeho si na vojáky už zvykli,“ soudí ornitolog Bušek.
Jakkoliv je to zvláštní, průjezdy pásových obrněnců či výbuchy dělostřeleckých granátů mohou chráněným ptákům i prospívat. Například skřivan lesní či pěnice vlašská potřebují k životu rozryté pláně bez vysoké trávy, které jim nabízejí dostatek obživy. A stopy po pásech či výbuších k tomu dávají ideální podmínky.

Snesou decibely?
Jaroslav Cepák z Kroužkovací stanice Národního muzea však neví, jak budou ptáci snášet decibely technařů. Kvůli hnízdění chřástalů se v Hradišti dokonce odkládá i sekání trávy, pří němž dříve hynuly desítky mláďat. Ani Cepákovi se „nájezd“ technařů do ptačí oblasti na Doupově nelíbí.
Náměstek ministra životního prostředí František Pojer považuje výběr místa CzechTeku za přijatelný kompromis, ale nedělá mu radost. „Ideální by byl konec srpna, snad se ale technaři budou pohybovat jen na vymezeném pozemku, aby chřástalům neuškodili.“ Armáda slibuje, že si to ohlídá.


12.07.2006 - (zed) - str. 03
Stovky lidí protestují proti CzechTeku

Západní Čechy - Stovky lidí dosud podepsaly protestní petici proti letošní technoparty CzechTek. Tisíce technařů se sjedou koncem července na armádní pozemky ve výcvikovémprostoru Doupov na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje.
„Další petiční archy s novými podpisy nám přišly poštou z obcí v sousedství výcvikového prostoru v úterý. V neděli uděláme stop stav a petici se všemi podpisy pošleme počátkem příštího týdne na ministerstvo obrany,“ konstatoval předseda sdružení Vladař, právník Radan Večerka.

Lidé se bojí nejvíce hluku z aparatur

Členy Vladaře jsou i obce mikroregionu Radonicko. Jejich obyvatelé se nejvíce obávají hluku z aparatur. „CzechTek bude na náhorní plošině. Z jedné strany je obec Stradonice, z druhé Maštov. Každý tank, který po plošině projede, je v obcích slyšet. Teď tam bude mnohem větší rachot,“ prohlásil Radan Večerka.
Armáda si za akcí stojí. Odvolává se na zákon, který umožňuje zpřístupnit část vojenského prostoru.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


12.07.2006 - (zed) - str. 05
Lidé z Doupova: Techno zde nechceme

UDÁLOSTI

Doupov - Stovky lidí už podepsaly protestní petici proti letošní technoparty CzechTek. Desítky tisíc technařů se sjedou na armádní pozemky ve výcvikovém prostoru Doupov na Karlovarsku koncem července. Mezi podepsanými jsou především lidé z okolí Doupova. Bojí se hlavně hluku z aparatur. Petici proto chtějí po ukončení podpisové akce zaslat ministerstvu obrany, kterému pozemky patří.


13.07.2006 - (zek) - str. 05
Ochranáři: CzechTek může zabít chráněné ptáky

Praha - Ochránci přírody mohutně protestují proti tomu, že se technoparty CzechTek bude za dva týdny konat ve vojenském prostoru v Doupovských horách.
Kromě celosvětově ohroženého chřástala polního (na něj už ekologové upozornili před časem) totiž v místě objevili další ohrožené druhy, například ťuhýka obecného nebo strnada lučního. „Strnad je v Česku dokonce ještě přísněji chráněn než chřástal,“ tvrdí Petr Stýblo ze svazu ochránců přírody. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny proto zaslala újezdnímu úřadu, který konání technoparty musí povolit, dopis, ve kterém kritizuje rozhodnutí ministra obrany Karla Kühnla. Na jeho popud totiž ministerstvo obrany technařům pronajalo padesáti hektarovou louku, kde se má CzechTek konat.
Jan Pejšek z ministerstva obrany však s ochránci nesouhlasí. „Je to nejlepší lokalita, kterou jsme mohli vybrat, protože je poměrně daleko od jakékoliv civilizace,“ říká Pejšek. „Běžně tam táboří vojáci s technikou, takže ta příroda je tam zatěžovaná už dlouho,“ dodává.14.07.2006 - (ula, ČTK) - str. 02
CzechTek: starostové obcí v okolí Doupova se chtějí obrátit na soud

Mašťov - Na soud se chtějí obrátit představitelé obcí ze sdružení Vladař. Protestují proti plánovanému konání technoparty CzechTek ve vojenském prostoru Doupov. Starostové se již smířili s tím, že letošní akci nezabrání, rázně se však staví proti tomu, aby v jejich sousedství probíhaly technopárty opakovaně.
„V tisku se objevily zprávy, že pokud letošní akce proběhne bez problémů, bude se opakovat. Pokud by to tak mělo být, obrátíme se na soud. Podle našeho názoru je totiž i letošní akce nezákonná,“ řekl předseda sdružení obcí Vladař Radan Večerka. Odkazuje přitom na zákon, podle něhož se vojenské újezdy mohou používat jen při obraně země nebo výcviku armády.
Podle Jana Pejška z tiskové služby ministerstva vnitra jsou zprávy o opakování akce v dalších letech zatím pouhou spekulací. „Ministerstvo podepsalo jednorázovou smlouvu. O konání akce v dalších letech se nejednalo,“ řekl Pejšek.
Letošní CzechTek se bude konat na přelomu července a srpna ve výcvikovém prostoru Hradiště nedaleko Mašťova na Chomutovsku. Sjet by se sem mělo na 30 tisíc lidí. Starostové obcí se obávají, že takový počet technařů zablokuje zdejší silnice a hluk z akce bude rušit obyvatele.
Zabránit akci chtějí i ochránci přírody. Ti poukazují na výskyt vzácného ptáka chřástala polního, jehož mláďata by mohla několikadenní hlučná akce ohrozit.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy


15.07.2006 - str. 24
Na CzechTek s mapou

TECHNOPARTY

KRÁTKÉ ZPRÁVY - HUDBA

Ministerstva vnitra a obrany nechají před zahájením technoparty CzechTek, která se letos uskuteční 28. až 30. července ve vojenském újezdu v Doupovských horách, vytisknout ve čtyřech jazycích letáky s praktickými informacemi pro účastníky akce.


15.07.2006 - ONDŘEJ TOLAR, iDNES - str. 02
CzechTek: Policisté nevinni

Za loňský zásah v Mlýnci nebyl potrestán žádný příslušník policie, obvinění si vyslechlo devět technařů

Plzeň - Plzeňské státní zastupitelství po roce dokončilo prověřování policejního zásahu na CzechTeku. Ani jeden policista nebyl za svůj exces na technoparty obviněn. Podle žalobkyně Antonie Zelené se většinou nepodařilo zjistit totožnost chybujících těžkooděnců. Plzeňské státní zastupitelství řešilo v souvislosti s policejním zákrokem proti loňské technoparty CzechTek na Tachovsku osmadvacet případů. Žádné obvinění policisty ale nepadlo. Nepodařilo se totiž zjistit, který konkrétní těžkooděnec při zásahu pochybil. I když byly natočeny desítky videozáznamů, policisty se identifikovat většinou nepovedlo.
„Záběry z vrtulníku sice dobře mapovaly situaci, ale byly z příliš velké vzdálenosti. A policejní dokumentaristé museli natáčet až za kordonem, aby sami nepřišli k úrazu,“ řekla žalobkyně Antonie Zelená.
Policisté sice stáli v kordonu na předem určených místech, ale ani to ke zjištění jejich totožnosti nepomohlo. „Když se kordon hnul a během zásahu se roztrhl, tak už nešlo zjistit, kdo kde přesně byl,“ uvedla státní zástupkyně. Žalobkyně zároveň odmítla, že by státní zastupitelství nemělo snahu pochybení policistů potrestat. „Objektivně nebylo možné policisty ztotožnit,“ zdůraznila.
Podle ní byly už definitivně uzavřeny všechny případy kromě případu mladé dívky, která při policejním zásahu spadla na loket a poranila se. Její stížnost ještě prověřuje Krajské státní zastupitelství v Plzni.

Technaři byli nápadnější

Ve hře je také ještě exces čtyř policistů, které při zásahu natočila kamera. Na záběru je vidět, jak kopají do mladíka již zpacifikovaného a ležícího na zemi. I když inspektoři ani žalobkyně neshledali porušení zákona, případ ještě prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství. Naopak obviněno z útoku na policisty bylo po CzechTeku devět technařů. Tři soud osvobodil, jeden byl potrestán podmíněně.
Rozdíl mezi počtem obviněných technařů a nevypátraných policistů vysvětluje Zelená právě obtížností identifikace. „Policisté vypadají na záběrech z dálky všichni stejně. Technaři oproti tomu mají nějaké konkrétní znaky, například barevné tričko či batoh,“ podotkla Zelená.

Letos bude více kamer

Státní zastupitelství na základě vyšetřování vydalo doporučení, jak by policie měla příště postupovat. Policisté tak podle mluvčího policejního prezidia Pavla Hantáka přijali řadu opatření. Případné policejní zákroky proti většímu počtu lidí bude nově zabírat více kamer. Záběry budou živě přenášeny do stanoviště velitelů. „Ti tak budou moci operativně rozhodovat podle aktuální situace a případně rovnou vyhodnocovat možné excesy,“ řekl Hanták.
Policisté chtějí především sporným zásahům zabránit. Pomoci jim k tomu mají takzvané antikonfliktní týmy, které se budou snažit otupit nevraživost mezi účastníky a policisty.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


17.07.2006 - JAKUB BLAŽEK - str. 05
Mají CzechTek za humny a bojí se

Praha - Většina ze sedmi set třiceti lidí z Mašťova v Doupovských horách s obavou vyhlíží osmadvacátý červenec. Necelé tři kilometry od nich se totiž v ten den na pozemky, jež zapůjčila armáda, sjede na deset tisíc technařů, aby zde „spustili“ pověstný CzechTek.
Největší strach přitom mají v okolních obcích z toho, že tady zkolabuje doprava. „Na louku vedou pouze dvě cesty. Mašťovem, který leží k místu konání technoparty nejblíže, tak projede za den několik tisíc vozidel. Silnice jsou navíc špatně udržované,“ obává se mašťovský starosta Josef Slunéčko.
Jeho obavy se snaží rozptýlit mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek: „Otevřeme panelovou tankovou cestu, po které budou účastníci technoparty jezdit.“ Ta však podle Slunéčka nepomůže. „Jel jste po ní někdy? Ta je rozbitá a zarostlá, hlavní nápor půjde přes nás.“
Podle místostarosty Radonic Miroslava Ondrejky se lidé bojí i proto, že o CzechTeku mají málo informací. „Je to těžké, pro ně CzechTek znamená hlavně ten brutální zákrok, který viděli loni v televizi, jinak o něm ani o účastnících moc nevědí,“ vysvětluje místostarosta. Ani jemu se nelíbí, že ministerstvo obrany postavilo lidi a starosty z okolních měst a vesnic před hotovou věc. „Dosud s námi nikdo nejednal, přitom by tím ministerstvo předešlo alespoň půlce problémů, které tu teď jsou, a lidé by se rozhodně báli méně,“ zlobí se Ondrejka.
Lidé z okolí se tak přidali k ochráncům přírody, kteří umístění akce kvůli ohrožení chráněné zvěře kritizují už nějakou dobu.
Letos je to poprvé, co se na organizaci CzechTeku podílí stát. Ministerstvo obrany podepsalo se sdružením českých sound systémů Aliance 23 smlouvu, ve které technařům pronajímá padesátihektarovou louku ve vojenském újezdu. Místo konání akce je tak poprvé dopředu známé. Do organizace technoparty se zapojí armáda i policie, která jedná s organizátory party. Oproti loňsku, kdy více než tisíc těžkooděnců proti účastníkům za pomoci vodních děl a dělobuchů tvrdě zasáhlo, je to obrat o sto osmdesát stupňů. Oddechly si obě strany -technaři i policie. „Je to dobře, díky tomu přijede i víc lidí, když je to teď takhle organizované,“ říká Michal z Prahy, který se na přípravě party spolupodílí a na místě provozuje jeden takzvaný sound systém.
Policisté si zase pochvalují, že mají s kým jednat. „Je to o moc lepší, než když se organizátoři skrývali v anonymitě,“ říká mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták. Na pomoc si policie bere i vrtulník, který bude situaci na okolních silnicích sledovat.
Většina organizace spočívá na bedrech technařů. „Už jsou pronajaté pojízdné záchody, objednaná cisterna s vodou, budou tam i hasiči a záchranka, popisuje technař.
Policie se připravila i na variantu, že by se konal paralelně ještě další CzechTek. Po kritice, která se po loňském zásahu snesla na hlavu ministra vnitra, si policisté vypracovali manuál, jak v takových situacích postupovat. „Obrazně se dá říct, že se pokusíme o to, aby měl každý účastník svého policistu, navázal s ním kontakt a policista mu vysvětlil, že jedná protiprávně, a dal mu možnost, aby přestal,“ popisuje Hanták.


17.07.2006 - (bz) - str. 03
Technaři na Doupově? To bude velký průšvih

Radan Večerka, předseda sdružení obcí Vladař, se snažil peticí odvrátit CzechTek. Neuspěl

Mašťov - Snažil se odvrátit technoparty ve vojenském prostoru v Doupovských horách, ale neuspěl. „Bude to velký průšvih,“ upozorňuje Radan Večerka, předseda sdružení obcí Vladař, které spojuje obce z okolí Doupovských hor.
Jak dopadla petice?
Chystáme se sebrat petiční archy z Radonic a některých dalších obcí. Bude to několik set podpisů. Před třemi týdny jsme už ale znění petice dali na vědomí ministerstvu obrany a v pátek nám od pana ministra přišla odpověď. Na jejím základě uvažujeme, že je zbytečné petici s podpisy na ministerstvo ještě posílat.
Jak to? Co ministr Kühnl napsal?
Že je všechno v pořádku a jak má být. Odkázal na to, že na armádním pozemku se technoparty koná proto, aby neprobíhala nekoordinovaně někde jinde. Sice se říká, že se letos koná ve vojenském prostoru, aby neovlivnila obyvatele, ale tato část vojenského újezdu, kde stojí ubytovna vojsk a tankodrom, je poměrně hustě osídlena. Kilometr je to do Mašťova a jeden a půl kilometru do Radonic. Když tam motory tanků zaduní, jsou v obcích slyšet. A CzechTek bude ještě hlučnější.
Ale podle mapy je vzdálenost Mašťova od tankodromu tři kilometry.
Ne. Vzdušnou čarou je to kilometr. Jak se podle vás CzechTek projeví na životě ve vesnicích?
Příjezdové cesty vedou přes tři vesničky. Ve dne v noci tudy budou jezdit auta. Nikdo se nevyspí. V Mašťově přitom sídlí domov důchodců i ústav pro postižené ženy. Pozemek pro technoparty leží na náhorní planině nad obcemi a podle plánků, které jsem viděl, budou reproduktory namířeny k vesnicím. Jsou všechny předpoklady pro to, že to bude velký průšvih. Technoparty nebude mít ani žádný ekonomický přínos pro podnikatele v obcích, protože účastníci CzechTeku si vozí jídlo a pití s sebou.
Myslíte, že ministerstvo obrany obce podrazilo?
Ministerstvo nám nedává šanci. A to i kvůli neznalosti pana ministra. Nebyl se tu podívat. Nikdo z vedení vojenského újezdu není pronájmem pozemku pro technoparty nadšen, ale plní rozkazy, které dostali.

„Nedali nám šanci. Ministr se tu nebyl ani podívat.“
Radan Večerka

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


17.07.2006 - BOHUMIL ZEMAN - str. 03
Ospalý Mašťov. Tady zaduní CzechTek

V EPICENTRU PŘED BOUŘÍ. Armáda pronajala pozemek na okraji výcvikového prostoru Hradiště na technoparty. Přijet má až třicet tisíc příznivců dunivé hudby z Česka i Evropy. Ves Mašťov se sedmi sty obyvateli zřejmě nápor bavících se davů odnese nejvíce.

Doupovské hory - Po úzkých silničkách pod Doupovskými horami se prohání džípy plné výsadkářů. Na louce stojí pod maskovacími sítěmi náklaďáky a pásová bojová vozidla pěchoty. Asi čtyři kilometry odsud v obci Mašťov si v baru Madagaskar nechává voják čepovat pro žíznivé kamarády pivo do plastových lahví.
„Je tu cvičení čtvrté brigády. Až tu za čtrnáct dní skončíme, vystřídá nás CzechTek,“ říká muž v uniformě.

Zvědaví i naštvaní

Ví to tu všichni. Spousta lidí je naštvaných, ale dost je také těch zvědavých. Armáda pronajala pozemek na okraji zdejšího výcvikového prostoru Hradiště pořadatelům technoparty. Přijet má až třicet tisíc příznivců dunivé hudby z Česka i celé Evropy. Až příliš klidná ves Mašťov se sedmi sty obyvateli, dvěma obchůdky, hospodou a barem bude tou, která nápor bavících se davů zřejmě odnese nejvíce.
„Trochu mi to vadí. Armáda si asi myslela, že když bude technoparty ve výcvikovém prostoru, že se to odehraje stranou od lidí. Ale ono to tak nebude,“ povídá mladá maminka tlačící po návsi kočárek.
Lidé tu celkem houfně podepisovali petici, aby technoparty odvrátili. Jenže tuší, že je pozdě.
„Už tam naváží obytné buňky, pletivo, mobilní záchody, vše je nasmlouvané a zaplacené. Těžko to někdo škrtne,“ krčí rameny obyvatel Mašťova Jaroslav Pták a opravuje na návsi škodovku.
Z čeho vlastně mají lidé obavy? Mašťov leží od pozemku pro technoparty asi čtyři kilometry daleko. Nebo blízko?
„Když tudy potáhnou party lidí, víme, co mohou dokázat. Kravál, binec, dolehnou sem decibely a v noci se v horkém počasí při otevřeném okně kvůli hluku nevyspíme,“ představuje si Pták.
Říká o sobě, že je z generace, která technu nefandí. A navíc si prý pamatuje, jaký rozruch dokázali udělat kdysi vojáci ve vsi, když si přihnuli. Petici by podepsal, ale propásl ji.
Místní omladina se nad takovými názory pobaveně usmívá. Na technopárty se těší. Šestice mladých lidí V sobotním horkém odpoledni lelkovala na lavičce na návsi a nahlas plánovala, že se na taneční akci pod širým nebem vypraví.

Technoparty proti nudě

„Aspoň se tu něco bude dít. Koušeme se nudou,“ zívá sedmnáctiletý Vladimír. „Půjdu se podívat, i když techno moc neposlouchám," svěřuje se o rok starší Václav Kytl. A přidá k dobru zvěst, která tu jde rychle od úst k uchu. „Myslím ale, že tu technoparty nakonec nebude. Nebo bude jen malá. Ti lidé totiž nemají rádi, když je úřady povolená a pod dohledem.“
Najdou se i lidé, kteří věří, že CzechTek pomůže Mašťov zviditelnit a přilákat turisty do tohoto odlehlého kraje kvůli historii a památkám. „Mašťov ležel na královské cestě mezi Kadaní a Valčí. Je tu spousta památek. Třeba židovský hřbitov, zámek, ve kterém sídlí dětský domov, a vede tudy i cyklotrasa,“ připomíná pan Miroslav.
V restauraci U Tety a v baru Madagaskar sedí u piva jen pár zákazníků. „Žijí tu dobří lidé, rádi chodí do hospody,“ říká majitelka obou lokálů Věra Grundová. Tento týden si odpočine na dovolené a pak ji čeká zápřah.
„Pomůže mi rodina i kamarádky. Mám z toho všeho ale docela smíšené pocity. Buď lidé na technoparty nepřijedou, protože se prý má odehrát někde u Ústí nad Labem. Nebo bude zákazníků tolik, že ten nápor nezvládneme pokrýt,“ bojí se.

Hospoda čeká kšeft

Ve dvou mašťovských lokálech se najednou usadí jen asi 75 lidí. Hospodská si prý zatím neumí představit, jak moc se bude muset na poslední červencový víkend kvůli technoparty zásobit.
„Asi to bude pěkný kšeft. Můžeme mít otevřeno i čtyřiadvacet hodin denně. Vařit se chystáme mnohem více jídel než padesát, které objednala policie pro své lidi.“
Mimochodem policisté budou spát i v mašťovském kulturním sálu a naskládá se jich tam až sto padesát.

Pod přísným dohledem policie

Očekává se, že CzechTek se opět odehraje pod silným dozorem mužů v uniformách. Kvůli hladkému příjezdu a odjezdu příznivců techna se policisté chystají řídit a usměrňovat dopravu hned ve třech krajích.
„V Plzeňském a Karlovarském kraji budeme na silnicích od hraničních přechodů zajišťovat posílený výkon služby,“ uvedl vedoucí dopravní služby západočeské policie Václav Špíral.
Ministerstva vnitra a obrany nechala vytisknout ve čtyřech jazycích letáky s praktickými informacemi pro účastníky akce. Letáky s mapou a s doporučenými trasami k Mašťovu dostanou zájemci ze zahraničí už na hraničních přechodech do České republiky.
Dopravní policie si netroufá odhadnout, zda nápor tisíců aut zvládne bez problémů. „Máme dostatečný počet dopravních policistů, abychom situaci zvládli. Předpokládáme, že budeme posíleni policisty i z ostatních krajů,“ doplnil Václav Špíral.

Foto popis| NA CVIČIŠTI. Na tuto louku by se měly sjet tisíce příznivců techna. Zatím jsou tu vojáci. Jak vnímají technaři spor kolem pozemků se lze dočíst například na www.techno.cz.
Foto autor| FOTO: MAFA- MARTIN STOLAŘ

Foto popis| HOSPODA. V Mašťově jsou dva lokály. Jejich majitelka zatím neví, jak se zásobit.
Foto autor| FOTO: MAFA

Foto popis| ANI SE NEVYSPÍME. Jaroslav Pták zatím může opravovat na návsi svou škodovku.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


17.07.2006 - (zek) - str. 03
Party může zabít chráněné ptáky, tvrdí ochranáři

Praha, Doupov - Ochránci přírody mohutně protestují proti tomu, že se technoparty CzechTek bude za necelé dva týdny konat ve vojenském prostoru v Doupovských horách.
Kromě celosvětově ohroženého chřástala polního (na něj už ekologové upozornili před časem) totiž v místě objevili další ohrožené druhy, například ťuhýka obecného nebo strnada lučního. „Strnad je v Česku dokonce ještě přísněji chráněn než chřástal,“ tvrdí Petr Stýblo ze svazu ochránců přírody.
Státní Agentura ochrany přírody a krajiny proto zaslala újezdnímu úřadu, který konání technoparty musí povolit, dopis, ve kterém kritizuje rozhodnutí ministra obrany Karla Kühnla.
Na jeho popud totiž ministerstvo obrany technařům pronajalo padesáti hektarovou louku u obce Mašťov, kde se má CzechTek konat.
Jan Pejšek z ministerstva obrany však s ochránci nesouhlasí. „Je to nejlepší lokalita, kterou jsme mohli vybrat, protože je poměrně daleko od jakékoliv civilizace,“ říká Pejšek. „Běžně tam táboří vojáci s technikou, takže ta příroda je tam zatěžovaná už dlouho,“ dodává.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


17.07.2006 - Bohumil Zeman - str. 02
Všude žijí lidé a vadí jim techno

K věci

Po loňské divoce rozehnané technoparty CzechTek na Tachovsku zasáhlo ministerstvo obrany a pronajalo technařům pozemek na okraji vojenského prostoru v Doupovských horách. Aby ty desetitisíce tanečníků nikomu nevadily. Jenže se ukazuje, že ani odlehlý Doupov není zrovna šťastnou volbou. I tady žijí lidé a navíc hodně klidným a pomalým tempem. Střet s lavinou cizinců v nich budí obavy a ptají se, co všechno budou muset vydržet. To ale ukáže až druhý, třetí, až x-tý den CzechTeku. Už teď se ale právem mohou cítit odstrčeně, protože nikdo z ministerstva obrany se na jejich názor neptal.

O autorovi| Bohumil Zeman, redaktor MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


17.07.2006 - (pek) - str. 01
Policie chystá kontroly technařů

Plzeň - Dopravní policisté ze západních i severních Čech dostali před chystanou technoparty CzechTek 06 orientační testy, díky kterým mohou zjistit, zda není řidič pod vlivem drog. Největší technařská akce v republice má začít v pátek 28. července ve vojenském výcvikovém prostoru v Doupovských horách. Prostory si organizátoři pronajali od armády.
„Pokud bude mít hlídka podezření, že řidič auta je pod vlivem drog, použije testy. Je to ale jen orientační test,“ uvádí šéf západočeských dopravních policistů Václav Špíral.
Při testu se sice zjistí, zda řidič je či není pod vlivem drogy, nelze však na místě zjistit o jakou drogu se jedná. Tyto orientační zkoušky na odhalení drog u řidičů policie zatím vyzkoušela jen v několika krajích. Policisté se už nyní připravují na příjezd desítek tisíc technařů, z nichž velká část zřejmě opět přicestuje ze zahraniční. V pohotovosti a na silnicích od přechodů s Německem do místa konání technoparty budou hlídky. Západočeské a severočeské dopravní policisty posílí kolegové z dalších částí republiky.
Na hraničních přechodech dostanou cizinci, přijíždějící na technoparty, mapku s vyznačením cesty od hranice až do vesničky Mašťov, přes kterou vede cesta do vojenského prostoru. Prostor pronajatý na akci budou rovněž střežit policisté.
Na technařských serverech se ale objevují informace, v nichž někteří lidé odmítají jet na „oficiální“ party do vojenského prostoru. Není tak vyloučené, že část z nich se pokusí někde uspořádat svou vlastní akci.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


17.07.2006 - (bz) - str. 01
Petice neuspěla. Technaři zamíří na Doupov

Doupov - Ani petice protestujících lidí už nic nezmění na tom, že na konci července se ve vojenském prostoru v Doupovských horách uskuteční obří technoparty CzechTek. Na pozemek pronajatý ministerstvem obrany se do výcvikového prostoru na hranicích Karlovarského a Ústeckého kraje zřejmě sjedou tisíce tanečníků z Česka i Evropy.
Přestože sdružení obcí Vladař ještě petiční akci neukončilo, už minulý týden v pátek dostalo od ministerstva obrany odpověď. „Ministr napsal, že všechno je v pořádku a že se technoparty koná na armádním pozemku proto, aby se neuskutečnila nekoordinovaně někde jinde,“ oznámil předseda Vladaře Radan Večerka.
Na technařských serverech se ale objevují informace, v nichž někteří lidé odmítají jet na „oficiální“ party do vojenského prostoru. Není tak vyloučené, že část z nich se pokusí jinde uspořádat vlastní akci.

Reportáž z Mašťova na str. D3

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


18.07.2006 - MARTIN KOMÁREK - str. 06
Když zeleně nemyslí armáda, ale ekologisté

V dunění technohudby rodiče chřástalové nenaleznou svá mláďata a ta zahynou. To říká ochranář Petr Stýblo, který chce svůj protest proti CzechTeku hnát až do Bruselu. Armáda, které místo určené pro taneční zábavu patří, vcelku logicky namítá, že když chřástalům nevadí brigáda rychlého nasazení, nevyhubí je ani tanečníci.
Tentokrát nemají zelené mozky vojáci, ale zelení aktivisté.
Pan Stýblo je příkladem jejich dvojího dogmatického omylu.
Omyl první: zvíře je vždy důležitější než člověk.
Omyl druhý: některá zvířata jsou důležitější než jiná.
Řekněme, že CzechTek je zbytná zábava. Když ji nezakážou zelení, rozežene ji někdo, jako třeba loni Paroubek a Bublan, vodními děly a obuchy. Neplatí to však už o dálnicích, proti nimž ekologičtí nadšenci brojí pod stejně absurdními záminkami jako proti tanci. Kvůli jejich obstrukcím se donedávna dusilo centrum Plzně. Nevadilo jim, že lidé umírají na rakovinu, hlavně, aby nebyl postižen nějaký lopuch. Podobně dnes strádá Praha, jejímž širším centrem se valí tisíce kamionů. Nejen kvůli neschopnosti vlád a magistrátu, ale hlavně kvůli obstrukcím těch, kdo si zarytě myslí, že auta škodí kytičkám, a proto by měla vyhynout. Ekologisté nevidí, že tisíce kilometrů dálnic protínají vyspělou Evropu, aniž ničí Alpy či pobřeží Středozemního moře. Všude přinášejí lidem prosperitu a bezpečnost, příroda si s nimi poradí. Nemuseli bychom se tolik hádat nad silničním zákonem, kdyby nebylo aktivistů. Mohli jsme mít už dávno víc dálnic a míň mrtvých.
Ochránci přírody jsou schopni cedit krev za chřástala. Ale co holubi, kteří jsou ve městech hubeni? A mláďata vrabečků, které žerou kočky zbohatlíků v satelitních městečkách? A to už vůbec nemluvím o potkanech.
Neviděl jsem ještě žádného zelenáče, jak se vrhá pod nohy deratizérovi. A to jsou potkani zvířata vývojově vyšší, a tedy i citlivější než chřástalové.
Nebuďme však nespravedliví. Vášniví ekologové dokážou i chránit lidi - třeba před uhlím.
Donutili velké firmy změnit chování k přírodě a vůbec lidem ukazují, že nejsou páni bozi.
Bohužel se za pány bohy někdy považují sami ekologisté.
Když myslí dogmaticky, jsou buď směšní, nebo nebezpeční.

***

O autorovi| MARTIN KOMÁREK, komentátor MF DNES


19.07.2006 - (ČTK, ula) - str. 02
Policisté už „zbrojí“ na CzechTek

Ústecký kraj - Kvůli technoparty CzechTek, která se bude konat na přelomu července a srpna ve vojenském prostoru Hradiště u obce Mašťov na Chomutovsku, chystají policisté rozsáhlá bezpečnostní opatření. Jedním z řady bude posílení dopravních hlídek na silnicích hned ve třech krajích, v Ústeckém, Plzeňském i Karlovarském.
„Dopravní policisté budou dohlížet na plynulost provozu na všech předpokládaných přístupových cestách k místu konání akce,“ řekla včera k akci připravované i s armádou mluvčí západočeské policejní správy Ilona Týmlová.
Policie bude sledovat provoz od hraničních přechodů s Německem, protože se očekává i značný počet zahraničních účastníků. Aby byl hlídek dostatek, posílí policisty na severozápadě kolegové z dalších krajů.
„Očekávaný příjezd účastníků neodhadneme, ale vzhledem ke zkušenosti z minula máme dost dopravních policistů, abychom situaci zvládli. Na hranicích budou pro účastníky technoparty mapky s doporučenými trasami do Mašťova ve čtyřech světových jazycích,“ uvedl šéf odboru dopravní služby policejní správy Západočeského kraje Václav Špíral.
Proti pořádání taneční akce, kde se očekává několik tisíc lidí, protestuje část místních obyvatel.
Armáda se s technaři dohodla, že poskytne jenom pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři akce se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění úklidu. Pro CzechTek by mělo být k dispozici téměř 60 hektarů újezdu.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy


19.07.2006 - (ČTK) - str. 03
Kvůli CzechTeku přibudou dopravní policisté

Karlovy Vary - Dopravní policie v západních Čechách se chystá na technoparty CzechTek, která se bude konat na přelomu července a srpna ve vojenském prostoru Hradiště u obce Mašťov na Chomutovsku. Jedním z řady opatření bude posílení dopravních hlídek na silnicích hned ve třech krajích, v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém. „Dopravní policisté budou dohlížet na plynulost provozu na všech předpokládaných přístupových cestách k místu konání akce,“ informovala mluvčí západočeské policejní správy Ilona Týmlová.
Policie bude sledovat provoz od hraničních přechodů s Německem, protože se očekává i značný počet zahraničních účastníků. Aby byl hlídek dostatek, posílí policisty na severozápadě Čech kolegové z dalších krajů. „Očekávaný příjezd účastníků neodhadneme, ale vzhledem ke zkušenosti z minula máme dost dopravních policistů, abychom situaci zvládli. Na hranicích budou pro účastníky technoparty mapky s doporučenými trasami z hraničních přechodů do Mašťova ve čtyřech světových jazycích,“ uvedl vedoucího odboru dopravní služby policejní správy Západočeského kraje Václava Špíral.
Proti pořádání taneční akce, kde se očekává několik tisíc lidí, protestuje část místních obyvatel i sdružení Vladař. Jeho protestní petici adresovanou ministerstvu obrany podepsalo asi 200 lidí.
„Letos už zřejmě nic nezmůžeme,“ uvedl předseda sdružení Radan Večerka. „Už jsem od správce újezdu dostal oficiální oznámení o konání akce,“ dodal.
Akci chtějí zabránit i ochránci přírody. Poukazují hlavně na výskyt vzácného ptáka chřástala polního, který je chráněn, a jehož mláďata by mohla několikadenní hlučná akce ohrozit. V lokalitě, kde má za dva týdny dunět techno, žije například i strnad luční, který je v Česku ještě přísněji chráněn než chřástal. Ochránci proto podali stížnost Evropské komisi pro ochranu životního prostředí do Bruselu.
Armáda se s technaři dohodla, že poskytne jenom pozemek na kraji vojenského újezdu, organizátoři CzechTeku se postarají o všechno ostatní, včetně zdravotnického a hygienického zajištění a úklidu odpadků. Pro CzechTek by tak mělo být k dispozici téměř 60 hektarů újezdu, což je zhruba pětina procenta celkové plochy 33 000 hektarů.
CzechTek se od roku 1994 konal v Česku už dvanáctkrát, vždy poslední víkend v červenci a často za asistence policie. Při policejním zásahu na loňské technoparty u Mlýnců na Tachovsku byly zraněny desítky účastníků i policistů.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


19.07.2006 - (ČTK) - str. 02
Policie posílí hlídky kvůli CzechTeku

UDÁLOSTI

Karlovy Vary - Dopravní policie posílí hlídky na silnicích v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji kvůli technoparty CzechTek. Ta se bude konat na přelomu července a srpna ve vojenském prostoru Hradiště u obce Mašťov na Chomutovsku. Policisté budou dohlížet na plynulost provozu na všech předpokládaných přístupových cestách k místu konání akce.


Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


21.07.2006 - JAKUB POKORNÝ - str. 03
Policejní smolař, který se každou chvíli omlouvá

Praha - Policejní prezident Vladislav Husák se opět musí omlouvat. - už poněkolikáté od doby, kdy před rokem nastoupil do úřadu. Tentokrát to poprvé není kvůli „úletům“ policistů, ale přímo kvůli jeho chování.
Když přišel loni do funkce, v jednom z prvních vystoupení tvrdil, že chce zlepšit image policie. Nyní s touto pověstí hazarduje, když tři týdny po zavedení silničního zákona dramaticky porušuje nejvyšší povolenou rychlost. Ještě ke všemu byl přistižen pár dní po svém interview s MF DNES, kde se obával, že neukázněné řidiče ani bodový systém nenaučí správně jezdit.
Husák nastoupil do funkce v půli srpna 2005 po Jiřím Kolářovi, kterému zlomil vaz útěk podnikatele Radovana Krejčíře. Kolář oznámil svůj odchod předem už v červnu a stáhl se do ústraní, takže policii postihly dva měsíce bezvládí.
V tomto mezičase přišel významný průšvih - zásah těžkooděnců na technoparty CzechTek, který skončil zraněními na obou stranách. Bitvu s technaři už veřejnosti vysvětloval právě bývalý Kolářův náměstek Husák, který se v čele policie nestihl ani pořádně rozkoukat. Tak vešel do širšího povědomí.
Nato přišly další potíže: například letos 1. května incident na Palackého náměstí v Praze, kde policista zmlátil pozdější poslankyni za zelené Kateřinu Jacques. Zatímco Kolář byl pár dní po podobném průšvihu většinou k nedosažení či vzkázal, že šlo o ojedinělé selhání, Husák se omluvil a slíbil zřídit „antikonfliktní týmy“, které dohlížejí na zasahující policisty při demonstracích. Smolařovi Husákovi kvůli zákroku na 1. máje uniklo na poslední chvíli už schválené povýšení na generála.

Pokusy o reformy

Když před volbami „neuhlídal“ šéfa protizločineckého útvaru Jana Kubiceho, který zveřejnil zprávu o zločinu a politice s některými neověřenými informacemi, Husák hned zřídil analytický tým, který ji vyšetřuje. Husák však nehasil jen průšvihy. Zahájil vnitřní reformu policie. Ta nebyla pro veřejnost tolik viditelná, ale policejním světem pořádně zamávala. Například specialisté policejního prezidia, kteří metodicky vedli kolegy, byli přeřazeni a dostali své kauzy.

Odchody policistů

Od začátku také musel řešit problém s odchodem policistů, kteří začali sbor houfně opouštět kvůli odkladu nového služebního zákona. S odchody se policie dodnes úplně nevypořádala.

Foto popis| STOP. Vladislav Husák nebude tři měsíce řídit.
Foto autor| FOTO: MAFA


22.07.2006 - (ČTK) - str. 02
Vojáci pomůžou na CzechTeku

UDÁLOSTI

Karlovy Vary - Armáda zabezpečí hladký průjezd vozidel záchranářů a hasičů do vojenského prostoru Hradiště na místo, kde se bude konat technoparty CzechTek.


28.07.2006 - (ula, ČTK) - str. 02
Lidé přijíždějí na CzechTek s drogami

Kadaň, Schirnding - Policisté zadrželi v Shirndingu, na hranici Česka s Německem, další účastníky, kteří mířili na technoparty CzechTek s drogami. Ty zabavili ve stejný den také celníci u Kadaně.
„Tři cizinci přijeli ve středu nočním vlakem. Němečtí policisté jim drogy zabavili a cizince nechali pokračovat v cestě,“ informovala mluvčí západočeské policie Ilona Týmlová.
Trojice z Nizozemska a Francie přijížděla k hranicím kolem čtvrté hodiny ranní. Sáček s kokainem, amfetaminem a Xtc-tabletami si schovávali mezi sedadly.
Němečtí policisté drogy sebrali a zadržené cizince vyslechli. Podle Týmlové uvedli, že si drogy opatřili pro svou potřebu a k prodeji na CzechTeku. Po projednání případu se státním zástupcem v německém Hofu tamní policisté cizincům povolili cestu do Česka.
Drogy objevili také celníci u Kadaně. Ve středu večer zastavili auto Škoda Forman, které přijíždělo z Plzeňska. „Při vnitřní prohlídce označil služební pes odkládací uzavíratelnou přihrádku, v níž celníci odhalili igelitový sáček s látkou rostlinného původu. Jednalo se o 3,9 gramů marihuany,“ řekl Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí severočeských celníků.
Celníci budou podle Nejedlého kontrolovat auta i v dalších dnech.
Taneční akce CzechTek začíná na Doupově již dnes.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


28.07.2006 - VLADIMÍR ZEDNÍK - str. 01
Policie těžkooděnce nepostaví

Mašťov - Štěkající psi dělali včera dopoledne nejhlasitější kulisu na začínající technoparty CzechTek 2006. „To štěkají psi z vesnice Mašťov. Zatím je tady klid. Myslím si, že ani místní obyvatelé zatím nevědí, že by se ve vojenském prostoru mělo něco dít,“ řekl mluvčí pražského policejního prezidia Pavel Hanták. Za pravdu mu dává pohled na stovky hektarů Vojenského újezdu Hradiště. Na rozmezí Ústeckého a Karlovarského kraje se v něm ztrácí celkem padesát aut i autobusů. Dosud s nimi přijely zhruba tři stovky technařů.

* Czech Tek den před zahájením připomínal pohodovou akci. Odkud očekáváte komplikace?

Stav se může změnit ve chvíli, kdy začnou najíždět účastníci CzechTeku. S největším náporem počítáme v sobotu. Případné dopravní problémy pomůže zvládnout dopravní policie s pomocí vrtulníku, který bude monitorovat situaci.

* Jaký bude poměr sil technaři versus policisté?

Tato otázka evokuje představy, že proti sobě budou stát policisté a technaři. Není k tomu sebemenší důvod. Policie se na žádný střet nepřipravuje. Nemá k tomu sebemenší důvody. Nikde nebudou stát kordony policistů, kteří by měli být na něco připravení. Naše práce je na silnicích a v přilehlých obcích. Lze říci, že ve směně bude denně sto padesát až dvě stě policistů.

* Na CzechTeku se bude pít alkohol a budou tam jistě i drogy. Policie bude tanečníky za volantem testovat. Jak budete tvrdí? Proslýchá se, že technaře upozorníte a pošlete prospat, je to pravda?

Policie musí ze zákona jednat, když dojde ke spáchání trestného činu nebo přestupku. Když zjistí, že někdo převáží drogy nebo řídí pod vlivemalkoholu, věc se bude řešit okamžitě ve smyslu zákona. Nikdo proto nemůže předpokládat benevolenci.

* S kontrolou musí počítat každý?

Masivních kontrol se nikdo z řidičů nemusí obávat. Určitě nezatarasíme jednu silnici a každému projíždějícímu řidiči nedáme při masivní kontrole lidově řečeno dýchnout. To určitě ne. Namátkové kontroly však vyloučit nemůžeme.

* Nemáte na prezidiu informace o tom, že technaři dají raději přednost ilegální party jinde než té povolené v Mašťově?

Samozřejmě se o tom hovoří. Informace může z veřejných zdrojů získat každý, kdo vládne internetem.
Pokračování na straně B2

Pokračování ze strany B1
CzechTek: V Doupově se chystá 150 až 200 policistů jen hlídat pořádek v obcích a na silnici

* Samozřejmě musíme být připraveni, že by tato eventualita mohla nastat. Policie má dostatek sil a prostředků, aby byla schopná zajistit eventuální opatření při souběžné akci na území České republiky.

Kdo bude zajišťovat při CzechTeku pořádek? Těžkooděnci?

* Velmi důležitá je jedna věc. Musíme ve vojenském prostoru zabezpečit dopravu a běžnou hlídkovou službu jako jinde v republice. Na hranicích vojenského újezdu se neobjeví policejní kordon těžkooděnců. Nic takového nebude. Organizátoři technoparty plní podmínky, ke kterým se smluvně zavázali. Nemáme důvod se domnívat, že se tato situace změní. Stavět někde těžkooděnce by bylo absurdní a zbytečné.

Co můžou udělat lidi, kteří si při CzechTeku chtějí postěžovat na práci policistů?

* Jejich velitel má přímé spojení s inspekcí ministra vnitra pro případ, že by se inspekce na akci podílela. Policie ale nemá důvod, aby se pohybovala ve vojenském újezdu, který armáda pronajala technařům. Tady má své pravomoci vojenská policie. Pokud se nebude lidem na práci státních policistů něco líbit, můžou si stěžovat u policejního prezidia.

Nemyslíte, že to je zdlouhavé?

* Další možnost je podat stížnost ve štábu, který je provizorně zřízený na radnici v Mašťově.

***

„Policie se na žádný střet nepřipravuje, není důvod.“

Pavel Hanták

Foto popis| PRVNÍ TECHNAŘI. Na Doupov se včera již začali sjíždět technaři. Zatím jich přijelo několik set, organizátoři akce však očekávají, že dnes přijedou desetitisíce milovníků techna. Hlídat je bude denně 150 až 200 policistů.
Foto autor| FOTO: MAFA- MARTIN ADAMEC

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj


28.07.2006 - VLADIMÍR ZEDNÍK - str. 02
Policie těžkooděnce nepostaví

CzechTek: v Doupově se chystá 150 až 200 policistů jen hlídat pořádek v obcích a na silnici

Mašťov - Štěkající psi dělali včera dopoledne nejhlasitější kulisu na začínají technoparty CzechTek 2006 v Doupově. „Zatím je tady klid. Myslím si, že ani místní obyvatelé zatím nevědí, že by se ve vojenském prostoru mělo něco dít,“ řekl mluvčí pražského policejního prezidia Pavel Hanták. Na rozmezí Ústeckého a Karlovarského kraje ve vojenském újezdu, který tanečníkům půjčila armáda, bylo včera odpoledne na padesát aut i autobusů, zhruba 300 lidí. „S největším náporem počítáme v sobotu. Případné dopravní problémy pomůže zvládnout dopravní policie s pomocí vrtulníku, který bude monitorovat situaci.“

* Jaký bude poměr sil technaři versus policisté?

Tato otázka evokuje představy, že proti sobě budou stát policisté a technaři. Policie se na žádný střet nepřipravuje. Nikde nebudou stát kordony policistů. Naše práce je na silnicích a v přilehlých obcích. Lze říci, že ve směně bude denně 150 až 200 policistů.

* Na CzechTeku se bude pít alkohol a budou tam jistě i drogy. Policie bude tanečníky za volantem testovat. Jak budete tvrdí? Proslýchá se, že technaře upozorníte a pošlete prospat, je to pravda?

Policie musí ze zákona jednat, když dojde ke spáchání trestného činu nebo přestupku. Když zjistí, že někdo převáží drogy nebo řídí pod vlivem alkoholu, věc se bude řešit okamžitě ve smyslu zákona.

* S kontrolou musí počítat každý?

Masivních kontrol se nikdo z řidičů nemusí obávat. Určitě nezatarasíme jednu silnici a každému projíždějícímu řidiči nedáme při masivní kontrole lidově řečeno dýchnout. Namátkové kontroly však budou.

* Kdo bude zajišťovat při Czech Teku pořádek? Těžkooděnci?

Musíme ve vojenském prostoru zabezpečit dopravu a běžnou hlídkovou službu jako jinde v republice. Na hranicích újezdu se neobjeví kordon těžkooděnců. Organizátoři technoparty plní podmínky, ke kterým se smluvně zavázali. Nemáme důvod se domnívat, že se tato situace změní. Stavět někde těžkooděnce by bylo absurdní a zbytečné.

Foto popis| PRVNÍ TECHNAŘI. Na Doupov se včera již začali sjíždět technaři. Zatím jich přijelo několik set, organizátoři akce však očekávají, že dnes přijedou desetitisíce milovníků této muziky. Dohlížet na ně bude denně 150 až 200 policistů.
Foto autor| FOTO: MAFA- MARTIN ADAMEC

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy


28.07.2006 - (vik) - str. 04
Tanečníci montují pódia, policie se usadila v kině

Mašťov - Z několika zvukových aparatur již zní dunivá hudba. Ale před hradbou reproduktorů zatím netančí žádní „dredatí“ tanečníci. Technaři spíš dávají přednost polehávání ve stínu. Někteří z nich však začali připravovat své sound systémy - což jsou jakési scény, ze kterých budou dýdžejové pouštět hlasitou hudbu doprovázenou různými projekcemi a světelnými efekty. V Doupovských horách zatím vládne atmosféra jako v letním kempu.
Na CzechTek, největší hudební party v Česku, totiž zatím přijelo jen několik stovek lidí.
Velkou část z nich tvoří cizinci. Nákladní auta, která přivezla aparaturu, mají často francouzské, dánské nebo britské poznávací značky.
„Přijeli jsme z Bristolu v Anglii. Já sám jsem byl na CzechTeku už loni i předloni, ale s naším systémem jsme zde poprvé,“ řekl mladík, který se představil jako Caaz a se svými přáteli právě montoval konstrukci pro reflektory.
„Podobné festivaly jsou i u nás v Anglii, ale ten český má svoji atmosféru, která se s nimi nedá srovnávat. Je tady větší svoboda a přátelštější atmosféra,“ dodal Caaz s tím, že po skončení festivalu si ještě pojede prohlédnout památky do Prahy a do Kutné Hory.
Na pozemku ani v jeho blízkosti nebyli vidět žádní policisté či vojáci. Policejní kontroly nestály ani na přístupových cestách k pozemku, který technařům pronajala armáda ve svém výcvikovém prostoru.
„Ráno tady projela kolona asi deseti policejních aut, ale jinak se tu nikdo z nich ještě neukázal,“ uvedl zhruba čtyřicetiletý potetovaný muž, který prý na festival došel pěšky až z Tachova.
O policisty zato nebyla nouze v obci Mašťov vzdálené necelé tři kilometry od místa konání CzechTeku. „Poskytli jsme jim tady prostory, aby tu mohli mít své velení. Stovka policistů obsadila naše kino. Spolupráce s nimi je dobrá,“ řekl mašťovský starosta Josef Slunéčko.
Starosta se pojede na CzechTek podívat v neděli. Prý ze zvědavosti. „Techno se mi nelíbí, ale možná už nikdy nebudu mít možnost takovou akci na vlastní oči vidět,“ dodal padesátiletý Slunéčko.


28.07.2006 - Jan Stránský - str. 02
Techno v Ralsku? Žádné překvapení

* K věci

Nezasvěceným mohou spekulace o případném tajném přesunu CzechTeku připadat nesmyslné. Proč by se měli fanoušci techna trmácet z legálně pronajatého prostoru v Doupovských horách do „nepovoleného“ Ralska, kde je uvítají tak maximálně policejní těžkooděnci?
Tahle hypotéza ale přitom kupodivu stojí na vcelku logických kořenech. Vždyť k základní myšlenkové výbavě každého ortodoxního technaře patří neúcta k autoritám a neochota podvolovat se byrokracii. Navíc teknivaly, mezi něž patří i CzechTek, byly pro určitou vrstvu mladých lidí vždy svůdné také pro svou ilegálnost. A bývaly i výrazem revolty proti ostatnímu spořádaně konzumujícímu světu. Co z těchto hodnot zbude v úředně posvěceném Doupově? Takže se může klidně stát, že o víkendu nebude v Libereckém kraji pouze jeden festival - Benátská noc -ale nečekaně hned dva.

O autorovi| Jan Stránský, vedoucí liberecké redakce MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj