freetekno

texts-linx-reportz »

Úklid dokončen »

08-09-2004 :::

V sobotu 4. 9. 2004 proběhl na boněnovských loukách na Tachovsku finální úklid po festivalu Czechtek 2004, kterého se zůčastnilo cca 25 dobrovolníků z řad účastníků. Kromě louky, kde se festival odehrával, byl vyčištěn i přilehlý les a dvě louky sousední, bylo odvezeno zbývajících 15 tun odpadu a úklid je tak definitivně dokončen. V tuto chvíli lze říci, že cca 45 ha, které se na přelomu července a srpna proměnily v undergroundové městečko, je uvedeno zpět do původního stavu.

Úklid probíhal po dobu pěti víkendů, kdy se na místo sjížděli dobrovolníci, kterým nebyl osud louky lhostejný. Dohromady bylo odvezeno 50 tun odpadu, na jehož náklady se skládali sami účastníci během festivalu i po něm. Náklady se vyšplhaly na 120 tisíc Kč.

Úklid považovali účastníci od začátku za samozřejmost. Byl však znemožněn zásahem policie, která celou akci na podnět premiéra Stanislava Grosse násilně ukončila a zabránila účastníkům návrat do těchto prostor. Další prodlevy pak byly způsobeny tím, že neznámé skupinky podnikavců při pátrání po ztracených cennostech opakovaně během týdne rozřezávaly a vysypávaly o víkendech pracně nasbírané pytle.

Na loukách lze ještě tu a tam nalézt nedopalky od cigaret, jinak se ale již opět zelenají a prakticky nelze poznat, že se v těchto místech před měsícem odehrávala jedna z největších party ve střední Evropě.