freetekno

texts-linx-reportz »

Úklid v Boněnově pokračuje »

25-08-2004 ::: Louky po technoparty čeká další kolo úklidu o víkendu 27 - 29 srpna.

PLZEŇ/BONĚNOV (Tachovsko) 25. srpna (ČTK) - Další kolo úklidu čeká zřejmě tento týden louky u Boněnova na Tachovsku, kde se na přelomu července a srpna konala nepovolená technoparty CzechTek. Soukromý zemědělec Libor Lúdik, který má pozemky v nájmu a hospodaří na nich, si objednal další kontejner na odpad a chce uklízet zbytky povalujících se plastů, papírů, a dalších odpadků.

"Uklízím podle toho, kdy mám čas, musím se ale především starat o hospodářství," řekl dnes Lúdik ČTK. Právě kvůli ostatní práci na farmě si netroufá odhadnout, kdy se mu podaří louky zbývajících odpadků zbavit, ani kolik peněz ho bude celkem úklid stát. Zatím z luk odvezl asi 60 metrů krychlových odpadu, několik tun posbírali při úklidové akci i účastníci party.

Posudek, který stanovuje škody způsobené téměř pětidenní akcí, zatím zemědělec nemá. Tráva na louce, kde se sešlo asi 15.000 až 20.000 lidí, byla po jejich odchodu značně udusaná a vypálená, místy byle vidět jen hlína. Téměř čtyřicetihektarovou louku pokrývala vrstva odpadků. Zemědělec se obával, že obnova vegetace bude trvat velmi dlouho. Nyní přiznává, že zejména po dešťových srážkách se tráva vzpamatovává. "Vypadá to o 90 procent lépe, než po té akci, ale nakolik se obnovily jednotlivé druhy nechám na posouzení odborníkům," poznamenal zemědělec.

Policie zatím v souvislosti s nepovolenou technoparty obvinila jednoho muže z poškozování cizí věci.

Technoparty začala 30. července, v úterý 3. srpna ji policie předčasně ukončila. V souvislosti s CzechTekem podal Lúdik trestní oznámení na organizátory i účastníky akce i na policii za to, že proti shromažďujícím se lidem nezakročila už v pátek.

Lada Pešková jpt